Zelenskiy'in mektubunu çöpe attı!

Zelenskiy’in mektubunu çöpe attı!

The Times of London’da yer alan habere göre; Rus oligark Roman Abramoviç bu ayın başında Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile bir araya geldi.

Abramoviç’in Moskova’daki görüşmede Putin’e Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy’nin yazdığı bir mektubu ilettiği öne sürüldü.

Mektupta Zelenskiy’nin iki ülke arasında barış istediği belirtildi. Notta, ayrıca Rusya’nın 24 Şubat’ta Ukrayna’ya saldırmasıyla başlayan savaşı sona erdirmek için Zelenskiy’nin kabul edeceği şartlar sıralandı.

“ONA MEKTUBUNU ÇÖPE ATACAĞIMI SÖYLE”

Ancak, iddiaya göre Putin, Abramoviç’ten Zelenskiy’ye “notu çöpe atacağını” söylemesini istedi.

” YAPTIRIM LİSTESİNE ABRAMOVIÇ’İALMAYIN”

Bununla birlikte, geçtiğimiz günlerde Zelenskiy’nin, ABD Başkanı Joe Biden’dan, Abramoviç’in “Rusya ile arabuluculuk yapabilir” gerekçesiyle yaptırım listesine alınmamasını istediği öne sürülmüştü.

Wall Street Journal (WSJ) gazetesinin konuyla ilgili bilgi sahibi kaynaklara dayandırdığı haberinde Rus milyarder Abramoviç’in Zelenskiy ile Biden arasındaki görüşmelerde konu edildiği aktarıldı.

Buna göre Zelenskiy, Putin’le arasında arabuluculuk yapabilme potansiyeli dolayısıyla ABD’den Abramoviç’i yaptırım listesine almamasını istedi. Beyaz Saray bunun üzerine yaptırım listesini hazırlayan Hazine Bakanlığına ulaşarak listede Abramoviç’in ve şirketlerinin yer almamasını sağladı.

AB ve İngiltere tarafından yaptırım listesine alınan Abramoviç’in ABD’nin yaptırım listesinde yer almamasının Zelenskiy’den Biden’a gelen bu taleple ilişkili olduğu kaydedilen haberde, Abramoviç’in halihazırda böyle bir arabuluculuk görevi üstlenip üstlenmediğinin ise bilinmediği belirtildi.

ABRAMOVİÇ DOLMABAHÇE’DEKİ GÖRÜŞMEYE KATILMIŞTI

Son olarak Abramoviç, dün İstanbul Dolmabahçe’de yapılan barış görüşmelerinde de görüldü. Kremlin’den yapılan açıklamada, Abramoviç’in heyetin resmi üyesi olmadan görüşmelere katıldığı bildirildi.

Rusya, Belçika’nın sınır dışı kararına karşılık verecek

 

Doğalgazda ‘ruble’ krizi: Putin blöf mü yapıyor?

 

Abramovich nasıl zehirlendi? İşte o sır

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.