Adalet Bakanı Yılmaz Tunç’tan HÜDA Par Başkanı Zekeriya Yapıcıoğlu’na özerklik yanıtı: Söz konusu değil

Cumhur İttifakı ortaklarından HÜDA Par Başkanı Zekeriya Yapıcıoğlu yaptığı açıklamada özerklik konusunu gündeme getirdi. “Eyalet sistemi” ve “özerklik” ile ilgili ifadeleri okuyan Yapıcıoğlu, şöyle konuştu: “Biz olumlu ve olumsuz tüm yönleriyle eyalet sistemi, özerklik ve federasyon gibi yönetim modelleri üzerinde serbestçe tartışılabilir diyoruz.”

ADALET BAKANINDAN YANIT

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, Zekeriya Yapıcıoğlu’nun sözlerinin sorulması üzerine şunları söyledi:

“Değiştirilemez maddelerin tartışılması söz konusu olamaz. Böyle bir şey söz konusu değildir.”

BAHÇELİ’NİN AYM TEPKİSİNE YANIT

“Tüm mahkemeleriz Anayasamıza bağlı. Anayasa değişmedikçe bu hükümlerin uygulanması lazım. Anayasa’nın bazı maddelerine bağlı bazı maddelerine bağlı olmaması söz konusu olmaz. “

DOKUNULMAZLIK DOSYALARI

Siyasetçilerimizin terörle mücadele noktasında devletin yanında olması gerekir. Meclis’te çok sayıda dokunulmazlık dosyası var. Bunların büyük bir bölümü de terör propagandasıyla alakalı. Bu dosyalarla ilgili hangi kararların verileceğini Meclis’teki komisyonlar karar verecek.

SOMALİ CUMHURBAŞKANININ OĞLU

Araç sürücüsünün asli kusurlu ve motor sürücüsünün tali kusurlu olduğuna dair raporu geldi. Bu çerçevede dava açılacaktır. Şüpheniz olmasın vatandaşımızın hakkı hukuku her türlü korunacaktır. Bu nedenle sosyal medyada bazı açıklamalar görüyoruz, bir yabancı karşısında vatandaşlarımızın hakkının korunmadığı yönünde. Buna katılmamız mümkün değildir. Adalet ve hukuk çerçevesinde mahkememiz kararı verecektir. İlgili şahıs da tahmin ediyoruz ki yurt dışından gelip ifadesini verecektir.

CAN ATAKLI AÇIKLAMALARI

Şehit babamıza yönelik ifadeleri kabul etmek mümkün değil. Gerekli soruşturma başlatıldı, süreci bekliyoruz. Şehitlerimize yönelik özellikle terör propagandası yapan, suçluyu öven paylaşımlar var. Bu bağlamda 15 ilde 55 kişi hakkında açılan soruşturma var. Bunların 26’sının yurt dışında olduğu tespit edildi. Diğerlerinin yurt içinde olduğu tespit edildi, bunların 3’ü tutuklandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx