Bodrum’da bale vakti

Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü tarafından Türkiye İş Bankası ana sponsorluğunda düzenlenen 21. Uluslararası Bodrum Bale Festivali 3 Ağustos’ta başlıyor. Türkiye İş Bankası’nın 100. kuruluş yılı kutlamaları kapsamında ana sponsorluğunu üstlendiği festival dünyadan bale ve modern dans topluluklarını 22 Ağustos’a kadar sanatseverlerle buluşturacak. 

Bodrum’da 2003 yılından bu yana düzenlenen festivalin bu yılki tüm temsilleri Bodrum Kalesi Kuzey Hendeği Sahnesi’nde yapılacak. 3-4 Ağustos’ta İzmir Devlet Opera ve Balesi “Kuğu Gölü” ile sahnede olacak. M. Petipa-L.Ivanov’dan sonra A. Volkan Ersoy, G. Armağan Davran’ın koreografisiyle bu kült eser Bolşoy Tiyatrosu baş dansçıları Denis Rodkin ve Eleonora Sevenard’ın eşsiz yorumlarıyla sanatseverlere sunulacak. “Carmen”in muhteşem müziğinin ve hikâyesinin, dansın estetiği ile buluştuğu “Carmen”, 7-8 Ağustos’ta Samsun Devlet Opera ve Balesi tarafından sahneye taşınacak. Koreografi ve Librettosu Carlos Vilan’a, müzik düzenlemesi Tulio Gagliardo Varas’a ait eser, klasik bale ve flamenkoyla harmanlanarak sahneye yansıtılıyor. 

‘Zorba’ ilk kez 

Mersin Devlet Opera ve Balesi, 11-12 Ağustos’ta “Muhteşem Gatsby” ile dönem ruhunu en güzel örneklerini günümüze taşıyacak ve müzikleri, dansları, dekor ve kostümleri ile Bodrum’da unutulmaz bir akşam yaşatacak. İstanbul Devlet Opera ve Balesi, 15 Ağustos’ta müziği Mercan Dede’ye, koreografisi Beyhan Murphy’ye ait “Güldestan”ı sahnelenişinin 25. yılında seyircilerle buluşturacak. Eserde tasavvuf ve çağdaş temaların örgüsü ile Osmanlı’dan günümüze İstanbul’un yolculuğu anlatılıyor.  

Klasik müzikten Latin ezgilerine, tangonun canlı danslarından bale adımlarına geniş bir repertuvarla seyirci karşısında olacak Basileu França Topluluğu, dünyaca ünlü koregraflar Binho Pacheco ve Ricardo Amarante’nin eserlerini yorumlayacak. Konser 17 ve 18 Ağustos’ta. 

Devlet Opera ve Balesi’nin yerleşik sahnelerinde her temsili kapalı gişe sahnelenen “Zorba”, 21. Uluslararası Bodrum Bale Festivali’nde 21 ve 22 Ağustos’ta iki temsil ile sanatseverlerin karşısında olacak. Mikis Theodorakis’in bestelediği eserin koreografisi ve librettosu Amerikalı Lorca Massine’in imzası taşıyor. Eserde küçük bir Yunan kasabasına John adlı Amerikalının gelmesiyle başlayan gelişmeler konu ediliyor. John’un etkilendiği ve parçası olmak istediği bu farklı kültüre ait güzel Marina ile aşklarının hüzünlü hikâyesi, balenin zarif adımları ile sahneye taşınıyor. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx