OpenAI hacklendi: Yapay zeka teknolojisinin detayları çalındı

Bir hackerın yapay zeka geliştiricisi OpenAI’ın dahili mesajlaşma sistemlerine erişerek teknolojilerine dair “detayları çaldığı” ortaya çıktı.

Veri ihlali senenin başlarında gerçekleştiği halde şirket bu olayı ulusal güvenliğe tehdit olarak görmediği için bildirmeyi ya da yetkilileri bilgilendirmeyi tercih etmemiş.

Konuya yakın kaynaklar The New York Times’a, hackerin, çalışanların çevrimiçi bir forumda OpenAI’ın en yeni teknolojileri hakkındaki konuşmalarından yapay zeka teknolojilerine dair detayları çektiğini anlattı.

Ama kaynaklar hackerın, şirketin yapay zekasını barındırdığı ve geliştirdiği sistemlere giremediğini söyledi.

OpenAI yöneticileri, olayı çalışanlarına Nisan 2023’te şirketin San Francisco ofisindeki bir toplantıda açıkladı. Yönetim kurulu da haberdar edildi.

Fakat kaynaklar gazeteye, müşterilerin veya ortakların hiçbir bilgisi çalınmadığı için yöneticilerin durumu kamuoyuyla paylaşmama kararı aldığını söyledi.

Olayın ulusal güvenliği tehdit ettiği düşünülmedi çünkü hackerin yabancı bir hükümetle bağlantısı olmayan sivil bir birey olduğuna inandılar. İddialara göre OpenAI patronları bu yüzden FBI’ı veya başka bir kolluk kuvvetini bilgilendirmedi.

The Times bu haberin bazı çalışanlarda, Çin gibi yabancı düşmanların zamanla ABD’nin ulusal güvenliğini tehlikeye sokabilecek yapay zeka teknolojileri çalabileceğine dair kaygı yarattığını bildirdi.

Bu, OpenAI’ın güvenliği ve şirket içinde yapay zekanın risklerine dair açığa çıkan kırıkları ne kadar ciddiye aldığının sorgulanmasına da yol açtı.

İhlal sonrasında, OpenAI teknik programı müdürlerinden Leopold Aschenbrenner, yeni yapay zeka teknolojilerinin ciddi zarara neden olmaması için çalışmaya odaklanarak şirketin yönetim kuruluna bir mesaj gönderdi.

Aschenbrenner, Çin hükümetinin ve diğer yabancı düşmanların sırları çalmasını engellemek için şirketin yeterince önlem almadığını öne sürdü.

OpenAI’ın güvenliğinin, yabancı aktörler şirkete sızdığı takdirde en önemli sırların çalınmasına karşı duracak güçte olmadığını da söyledi.

Aschenbrenner sonra OpenAI’ın, şirket dışına başka bilgiler sızdırdığı için, baharda onu kovduğunu ve işten çıkarılmasında siyasi motivasyonların olduğunu iddia etti. İhlali geçenlerde bir podcastte ima etti ama olayın detayları daha öncesinde bildirilmemişti.

OpenAI sözcülerinden Liz Bourgeois The New York Times’a konuştu:

“Leopold’un OpenAI’dayken dile getirdiği endişeler için minnettarız ve ayrılmasının sebebi bu değildi.

Güvenilir YGZ (yapay genel zeka) üretmeye bağlılığını paylaşsak da sonradan dile getirdiği çalışmalarımıza yönelik iddialarının çoğuna katılmıyoruz.

Buna güvenliğimizi, özellikle kendisi şirkete girmeden önce ele aldığımız ve kurulumuza ilettiğimiz bu olayı tanımlama şekli de dahil.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx